wpis3 1Niezależnie czy korzystałeś już z rozwiązań Direct Mail, czy też rozpoczynasz kampanię od zera – warto przeanalizować ogólną strategię marketingu bezpośredniego – tak by zobaczyć obranie której ścieżki będzie dla Ciebie najbardziej korzystne. Oto pięć sposobów na natychmiastowe ulepszenie strategii marketingu bezpośredniego:

1. Baza danych jako najważniejszy priorytet – szukaj powtarzalnych wzorców zachowania!
Twoje kampanie marketingowe są niczym bez solidnej listy adresowej. Najważniejsze to dbać o to by baza była na bieżąco aktualizowana i możliwie dokładna. Umożliwia to śledzenie np. poprzednich zakupów klienta oraz dokładny podgląd jego zachowania. Dobrze uporządkowana baza danych ułatwia cross i up- sell różnych produktów – korzystając z wiedzy jak wygląda ścieżka zakupowa, możesz dostarczyć niestandardową wiadomość, która będzie unikatowa dla każdego odbiorcy. Ponownie, twoja baza danych daje kluczową wiedzę na temat ścieżek zakupowych danej osoby. Poszukaj wzorców zachowania i ich preferencji zakupowych. Wykorzystaj tę wiedzę do tworzenia spersonalizowanych komunikatów, które zachęcają klientów do reagowania w sposób, który zapewni ich aktywność, lojalność i zaangażowanie.

2. Personalizuj – ofertę, wiadomość, obraz.
Jest to najważniejszy element każdej udanej kampanii Direct Mail. Śmiało można powiedzieć, że więcej niż połowa sukcesu takiej realizacji zależy od kreatywności oraz przedstawionej zindywidualizowanej oferty. Dzięki skorzystaniu z personalizacji – odbiorcy są bardziej skłonni coś kupić. Bazując na ich poprzednich wyborach, zaproponuj na wiosnę produkty z nowej kolekcji czy ulubione słodycze – oddzieli Cię to od konkurencji, a klient będzie zachwycony tym, ze dostaje ofertę, która rzeczywiście go interesuje i sam będzie chciał z niej skorzystać.

3. Wykorzystaj właściwe medium.
Jeśli Twoi klienci nie spędzają czasu online, print i Direct Mail mogą stać się najlepszymi sposobami dotarcia do nich. Bezcelowym jest wysyłanie kolejnego e-mailingu choćby z najbardziej personalizowaną ofertą jeśli zginie on w setkach innych wiadomości na zapchanej skrzynce bądź w ogóle nie zostanie otworzony. Warto dobrze przeanalizować gdzie klient bywa – tak by rozsądnie przeznaczyć swoje wysiłki na dotarcie do nich właściwą wiadomością w najlepszym czasie.

4. Zintegruj kanały.
Twoja strategia Direct Mail powinna być zintegrowana i spójna z kampaniami online. Działania offline możesz wspomóc wysyłką e-mailingu, personalizowanym wideo czy stroną internetową. Kampanie marketingowe wykorzystujące pocztę bezpośrednią i jeden lub więcej nośnik online zyskują nawet do 118% większy wskaźnik odpowiedzi w porównaniu do korzystania wyłącznie z poczty bezpośredniej.

Dlatego planując kampanie e-mailowe, pamiętaj by były wysyłane mniej więcej w tym samym czasie, co kampanie Direct Mail, a także by zawierały podobne oferty oraz spójne kreacje – umożliwi to klientom wiele ścieżek możliwej odpowiedzi – zależnie od preferencji, offline bądź online.

5. Testuj, testuj, testuj!
To, że coś działało w przeszłości, nie oznacza, że będzie działać zawsze. Testowanie gwarantuje, że jesteś w stanie określić jakie rozwiązanie będzie najbardziej skuteczne dla kolejnej kampanii, a także pomoże utrzymać budżet na rozsądnym poziomie jednocześnie generując satysfakcjonujące efekty. Dzięki testom możesz zapobiec też pomyłkom w przyszłości, weryfikować co działa najlepiej, a także wykorzystywać w pełni możliwości każdej wysyłki.

Direct Mail działa najlepiej, gdy kanały są zintegrowane, a komunikat przejrzysty i spójny. Wykorzystaj ten środek komunikacji w połączeniu z e-mailem czy Personalizowaną Stroną Internetową (PURL-em), . Planując kampanię, pamiętaj o tych pięciu wskazówkach, a od razu zaobserwujesz poprawę wyników.
Potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu pracy lub zaplanowaniu kampanii Direct Mail? Porozmawiaj dziś z naszym Project Managerem o tym jak przemyślana i trafna personalizacja może poprawić wyniki kampanii.