13Godzinami postujemy, lajkujemy, tweetujemy, wysyłamy maile czy smsy, wrzucamy zdjęcia i filmiki. Lista działań w social media nie ma końca. Na pewno też słyszałeś kogoś kto mówił „nikt już nie dzwoni” czy „widziałem to już na Facebooku”, „ktoś jeszcze korzysta z poczty?”.

Digitalizacja komunikacji tworzy zupełnie nowe formy i sposoby tego jak funkcjonujemy w społeczeństwie i jak ze sobą rozmawiamy. Rozwój nowoczesnych technologii i bezprzewodowego Internetu miał zapewne znaczący wpływ na ten proces, znacznie uproszczając to w jaki sposób przekazujemy sobie informacje. Jednocześnie częściowo pozbawiał nas tego bardziej „ludzkiego” charakteru pewnych relacji – która zwłaszcza w kontaktach biznesowych ma kluczowe znaczenie.

Kilkanaście lat temu przed świętami otrzymywaliśmy mnóstwo przesyłek z życzeniami od rodziny lub kontrahentów. Wraz z popularyzacją telefonów komórkowych – częściej dzwoniliśmy żeby złożyć życzenia. Z każdym rokiem coraz chętniej zaczęliśmy korzystać z smsów, po to by aktualnie hurtowo wrzucać życzenia na swoją tablicę bądź wysyłać jedną wiadomość trybem kopiuj-wklej do długiej listy znajomych na Messengerze bądź mailem. I choć wysyłanie kartek w tak digitalowym świecie wydaje się być pozbawione sensu, my uważamy, że jednak wciąż warto to robić z co najmniej kilku powodów:

1. Fajnie dostać kartkę!
Kiedy ostatnio otrzymałeś przesyłkę, która nie była wrzuconą każdemu do skrzynki ulotką z pobliskiego marketu lub mało przyjemnym rachunkiem za wodę lub prąd? Obecnie to prawdziwa rzadkość otrzymać ręcznie wypisaną kartkę, nawet w czasie świąt – a ta mała tradycja, która wydaje się być „przestarzałą” naprawdę cieszy ludzi! Wysyłanie kartek zazwyczaj działa podwójnie – Twoja firma wyśle je w tym roku, a w przyszłym zapewne część osób Ci na nie odpowie zgodnie z regułą wzajemności Cialdiniego!

2. Tworzysz lepszą relację.
Większości z nas mimo prób i starań, nie uda się zobaczyć wszystkich osobiście by złożyć życzenia w świątecznym okresie. Mimo bycia w stałym kontakcie telefonicznym lub mailowym, wysłanie „fizycznej” kartki świątecznej pozwala nawiązać bliższą relację, umożliwia pokazanie, że naprawdę zaangażowałeś się i poświęciłeś swój czas by napisać parę słów od siebie, pójść na pocztę i wysłać przesyłkę.

3. Wyloguj się!
Zastanów się ile życzeń zapamiętujesz z tych otrzymanych mailem, smsem czy na Facebooku? Mechanicznie odpisujesz na nie dziękuję, wzajemnie bądź odpisujesz wybraną wcześniej regułką. Gdy otrzymujesz kartkę, musisz poświęcić jej chwilę swojego czasu – otworzyć kopertę, przeczytać treść, „dotknąć” jej. Pobudzając różne zmysły dajesz odpocząć swojej głowie od wiecznego natłoku informacji i lepiej zapamiętujesz życzenia umieszczone na papierze.

4. Ciężko się z nią rozstać.
Ile maili dziś skasowałeś? Zapewne sporo, tak samo jak starych smsów czy historii połączeń. Dotykasz jednego miejsca na ekranie bądź wciskasz jeden klawisz i już – wszystko znika. Zdecydowanie trudniej wyrzucić zaadresowaną do Ciebie kartkę.

Kartki stają się swego rodzaju pamiątką, prezentem – tak jak bilety z koncertów czy wywołane fotografie. Biorąc pod uwagę możliwości stworzenia gadżetu z papieru bądź insertowania różnych prezentów do przesyłek – możesz uczynić to rozstanie jeszcze trudniejszym. Personalizowany gadżet, drobny upominek, który klient nie skorzysta z całorocznego kalendarza? Jest to element wart wykorzystania w budowaniu wizerunku czy rebrandingu firmy.

5. Porównaj skrzynkę pocztową do mailowej lub newsfeeda w social media.
Piszemy wszędzie i o wszystkim. Jasne- łatwiej napisać status z życzeniami czy dodać zdjęcie z Mikołajem i napisem „Merry Christmas” – ale co w tym osobistego? Pomijając sytuację gdy taki post ginie w ilości innych wpisów, reklam, postów sponsorowanych itd. Jeśli naprawdę chcesz docenić swoich wspólników, kontrahentów – postaw na tradycyjną przesyłkę listową. Spowoduje to zupełnie inny obiór przekazu.

6. Personalizuj!
Możesz spersonalizować kartki świąteczne prawie w 100%. Zamawiając kartki możesz wybrać kolor, czcionkę, treść i dodać personalizowane zdjęcia. Możesz wybrać sposób w jaki kartka się otwiera, czy można ją powiesić na choince. Dodać upominek, dostarczyć w większym kartonie z balonem – pocztą lub kurierem. Jeśli posiadasz już jakąś bazę, wtedy warto pomyśleć o połączeniu działań offline z digitalowymi. Personalizowany film czy strona internetowa niesamowicie wzmacnia przekaz w połączeniu z przesyłką!

7. Kartki mogą być dekoracją.
Większość firm które otrzymuje kartki , wystawia je czy to na recepcji czy w Sali konferencyjnej, zazwyczaj w dobrze widocznym miejscu. Każda z nich zostaje doceniona jako miły gest i świadczy o dobrze układającej się współpracy. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem rekomendujemy wykorzystanie uszlachetnień bądź nietypowego rozmiaru po to by kartka się wyróżniała – lakier brokatowy, złocenia, hot stamping to tylko jedne z wielu możliwości, dzięki którym kartka pozostanie zapamiętana i przykuje uwagę odbiorcy.

Sposobów oraz korzyści wykorzystania kartki pocztowej w wysyłce świątecznej jest całkiem sporo – nietypowy rozmiary, uszlachetnienia, personalizacja, nietypowa wysyłka kurierem – wszystkie te działania mają wpływ na to jak życzenia świąteczne wysłane przez Twoją firmę zostaną zapamiętane przez odbiorcę. Warto wykorzystać pełny potencjał tego rozwiązania, tak by klienci poczuli się docenieni, a sama przesyłka została z nimi na dłuższy czas. Jeśli szukasz inspiracji – zajrzyj do naszego portolio lub na fanpage. A jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia przy wysyłce kartek świątecznych do swoich klientów czy kontrahentów – wypełnij brief na naszej stronie!